Čulo sluha ima važnu ulogu u prilagođavanju životu u spoljašnjoj sredini. Ono ima veliki značaj u razvoju govora, mišljenja, jezika, komunikativnih sposobnosti i psihosocijalnom razvoju.
ŠTA JE UROĐENO OŠTEĆENJE SLUHA?
Oštećenje sluha se manifestuje kao nagluvost i gluvoća. Ukoliko se ono javi veoma rano, odmah po rođenju ili u prvih nekoliko meseci života, kada deca stupaju u novi svet, svet onih koji čuju, kada treba da uče govor i jezik, to može predstavljati veliki problem.
Oštećenje sluha je jedna od najčešćih urođenih anomalija. Teško oštećenje sluha ima 1 od 1000 novorođenih beba. Može se javiti i kod beba bez faktora rizika. Zato je važno da se ono detektuje na vreme kako bi se što pre započela rehabilitacija, jer se tako postižu najbolji rezultati.
Ukoliko se ne otkrije na vreme značajno utiče na razvoj govora (najčešće je razvoj govora usporen). Cilj ispitivanja je rano otkrivanje ovog poremećaja i zbog toga je najbolje da se ovo ispitivanje sprovede u periodu od rođenja do 3. meseca života deteta.
Ukoliko se dokaže postojanje urođenog oštećenja sluha najbolje je da se sa terapijom započne što ranije (u prvih 6 meseci života). Adekvatna i brza intervencija u ovom periodu može omogućiti dalji normalan razvoj deteta, zato što mozak u ovom periodu života ima najveću mogućnost prilagođavanja (remodelovanja).
Univerzalni skrining sluha sprovodi se već decenijama širom Evrope. Sama metoda testiranja je jednostavna, bezbolna, pouzdana i traje svega nekoliko minuta.
Ukoliko beba prođe testiranje, vi kao roditelji morate i dalje pratiti kako vaše dete reaguje na zvuke, njegov razvoj govora i ponašanje. Obraćajte se vašoj bebi, pričajte joj, pevajte…Bebe čuju još od rođenja!