Kada su u pitanju svi maligni tumori dojki, još jednom treba naglasiti da izrasline u dojci veličine ispod pet milimetara, odnosno u početnoj fazi, po pravilu ne mogu da se napipaju, niti da se otkriju digitalnom mamografijom.
Međutim, značaj ranog otkrivanja tumora je veliki, posebno ako se zna da u ranoj fazi nema formiranja krvnih sudova tumora, pa se ne očekuju bliske i udaljene metastaze – širenje bolesti van dojke.
Danas ovako mali tumori jedino mogu da se otkriju ultrazvučnom dijagnostikom koja poseduje kompjuterizovanu ultrazvučnu tomografiju (Sono CT).
Ukoliko se ultrazvučnom dijagnostikom otkrije benigni tumor, obično nije potrebno njegovo hirurško lečenje, pa se ovom vrstom pregleda izbegava nepotrebna hirurška intervencija.
Tokom laktacije, ultrazvučni pregled dojki nije štetan. Osim tumora, u periodu dojenja često mogu da nastanu zapaljenske promene dojki zbog zastoja mleka ili infekcije. U tom slučaju, ultrazvučna dijagnostika omogućava ispravno lečenje: antiobioticima ili hirurški – ako se radi o formiranom ograničenom zapaljenju (apscesu).
Za žene koje doje je sasvim normalno da u dojkama osećaju čvoriće pod prstima. Radi se o žlezdama u koje se sliva i sakuplja mleko. One se redovno pune i prazne u toku dana ako žena redovno doji svoje dete.
Ukoliko pri samopregledu dojki osećate da imate čvorić koji je uvek na istom mestu otprilike nedelju dana i ne dešava se da nestane pa da se ponovo pojavi onda bi bilo dobro da se javite lekaru radi pregleda.
Za razliku od klasične radiografije i CT-a, kod kojih postoji jonizujuće zračenje, ultrazvuk je potpuno bezbedna i jednostavna dijagnostička procedura koja se može primenjivati u trudnoći i tokom dojenja, koja ne zahteva nikakvu posebnu pripremu.